Pirmą kartą parduodantys nekilnojamąjį turtą žmonės dažnai nežino, kada reikia mokėti gyventojų pajamų mokestį, kiek laiko turtą reikia išlaikyti, kad jo išvengtų. Dažnai apie šį mokestį pardavėjai sužino tik notaro biure.
Nuo 2016 m. asmenys, turintys nekilnojamojo turto, kuriame nėra deklaravę savo gyvenamosios vietos ir norintys jį parduoti nemokėdami gyventojų pajamų mokesčio, turės tokį turtą išlaikyti 10 metų. Iki šiol, norint išvengti mokesčių, tokį turtą reikėjo išlaikyti 5 metus. Kitu atveju reikia mokėti 15% GPM.
Kada nereikia mokėti 15% GPM
1. Lengvata yra taikoma, jei gyventojas parduoda savo gyvenamąjį būstą, kuriame pastaruosius 2 metus iki pardavimo buvo deklaruojama savininko gyvenamoji vieta. Pažymėtina, kad ši lengvata taikoma, jeigu parduodamas ar kitaip perleidžiamas nuosavybėn tik gyvenamasis būstas (individualus namas, sodo namas, butas gyvenamajame ir negyvenamajame pastate, atskiras kambarys su bendro naudojimo patalpomis ir pan.) įskaitant gyvenamajam būstui priskirtą žemę.
2. Jeigu parduodate butą ar namą, kuriame gyvenote trumpiau, nei 2 metus, mokesčių mokėti nereikės tik su viena sąlyga – už pajamas, kurias gausite pardavę tokį būstą per 12 mėnesių turite pirkti kitą būstą, Lietuvoje, ar kitoje ES šalyje. Naujame būste turėsite deklaruoti gyvenamąją vietą.
3. Jeigu pirkote už brangiau, pardavėte už mažiau.
Komentarai (0)